середа, 28 січня 2015 15:45

У Нацбанку розповіли, як Гонтарева і Кубів "допомогли" російському ВТБ на 386 млн

У Нацбанку розповіли, як Гонтарева і Кубів "допомогли" російському ВТБ на 386 млн
Фото: ukrinform.ua

Рішення про надання рефінансування в березні і грудні 2014 року ПАТ "ВТБ Банк", котрий належить уряду Російської Федерації, прийняло правління Національного банку, зокрема його голова. Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів член Ради Національного банку України Юрій Полунєєв.

Чи є законим фінансування НБУ російських державних банків?

- Національний банк діяв у межах законодавчого поля, яке було йому визначено. По рефінансування можуть звертатися всі без винятку банки, зареєстровані на території України як українські банки, незважаючи на те, що вони можуть належати до банківських груп інших країн. Тобто, дискримінація не передбачена законодавчо за територіальною, географічною складовою і так далі.

Щодо етичності рішення, то це питання до правління Національного банку. Воно приймає рішення на підставі висновків, які робить Департамент банківського нагляду.

Мої особисті міркування такі: "ВТБ" - це державний російський банк, який належить уряду Російської Федерації, країни-агресора, і рефінансування такого банку з боку Національного банку виглядає дико. Я не можу сказати, які були мотиви надання цього рефінансування з боку правління і голови Нацбанку, але я думаю вони були суто формальними, виходячи з тих показників, які існують, як то - відпливу коштів з рахунків "ВТБ". Але державний російський банк, якщо він потребує додатковго капіталу, мав би звертатись до основного акціонера - до уряду Російської Федерації".

Чи були за останній рік змінені правила роботи з російськими банками? Як на них вплине визнання Росії країною-агресором Верховною Радою?

- Не можна законодавчо вводити дискримінацію банків, якщо їхніми власниками є громадяни тієї чи іншої країни. Якщо власником є держава, і держава визнана країною-агресором, то, безперечно, мають бути запроваджені певні важелі впливу.

Що стосується інших банків російських, нд, того ж банку "Альфа", власником якого є російський капітал - дискримінація тут не може бути суб'єктивним інструментом помсти. Коли власник банку держава, і банк можна розглядати як засіб політичного впливу - це одне. А банк, який працює в межах законодавчого поля і є законослухняним платником українських податків, і капітал належить російському бізнесу чи фізичним особам - це інша справа.

Нам потрібно чітко проводити лінію між законом, який визнав Росію агресором і бізнесом, фінансовим сектором. Зокрема, ми маємо розуміти, що будь-які банки, які діють на території України, є юридичними особами для українського законодавства. Вони мають виконувати всі нормативи, регуляторні акти і законодавство України. Якщо їх власники не фінансують тероризм в Україні, не проводять іншої підривної діяльності, я не бачу підстав до дискримінації і запровадження заходів, які б обмежували чи забороняли їх діяльність.

 Але, якщо йдеться про російський державний ВТБ?

- Оскільки тут капіталом є все-таки капітал російського уряду, який підтримує те, що відбувається сьогодні на Сході України, в тому числі матеріально і фінансово, то очевидно, що регулятор може і має вжити заходи упереджувального або навіть заборонного характеру.

Але перш ніж діяти, слід ретельно вивчити наслідки. У фінансовій сфері є дуже багато взаємопов'язаних речей. Треба прийняти рішення, яке б відповідало, у першу чергу, інтересам України, інтересам фінансовї стабільності, інтересам вкладників українських банків.

Нагадаємо, що протягом 2014 року НБУ, згідно інформації опублікованої на сайті регулятора, двічі надавав рефінансування ПАТ "ВТБ Банк".

Зокрема, рішенням Нацбанку від 19 березня, за три дні після проведення псевдореферендуму в Криму, "ВТБ банку" було надано 223 млн грн кредиту.

Вдруге українську "доньку" російського "ВТБ" Національний банк фінансував наприкінці року, надавши 10 грудня 135,43 млн грн і 17 грудня - ще 27,78 млн грн.

ПАТ "ВТБ" - це російський комерційний банк, 60,9% якого належить державі. Другий за розміром активів і перший за розміром статутного капіталу банк Росії. У Москві ВТБ давно негласно називають "банком Путіна", з огляду на особливо трепетне ставлення президента РФ до цієї фінустанови. В Україні "ВТБ банк" працює з 2005 року.

На час першого рефінансування "ВТБ", Національний банк очолював Степан Кубів. Другий кредит НБУ надав за керівництва Валерії Гонтаревої.

Зараз ви читаєте новину «У Нацбанку розповіли, як Гонтарева і Кубів "допомогли" російському ВТБ на 386 млн». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

3

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути