четвер, 13 жовтня 2016 18:03

Перезимуємо з електрикою

Перезимуємо з електрикою

Якою б суворою не була наступна зима, українські енергетики гарантують: відключень електроенергії не буде. Галузь заздалегідь підготувалася до холодної пори. До того ж, ще влітку ситуація склалася так, що різні складові енергосистеми потренувалися підстраховувати одна одну. Вугільні електростанції підставили плече атомникам – і пройшли випробування на "відмінно".

За останні роки електроенергія у нас подорожчала найменше порівняно з іншими тарифами. Її ціна зросла на чверть, тоді як, наприклад, на тепло і гарячу воду – вдвічі. Зараз частка електроенергії в щомісячних платіжках за всі енергоносії та послуги ЖКГ складає всього близько 10%. Українські споживачі досі платять найнижчу в Європі ціну за кіловат-годину.

Багато людей придбали електрообігрівачі та встановили бойлери. Не дивно, що українців хвилює в першу чергу не ціна електрики, а питання, чи буде взимку безперебійне енергопостачання. Всі ще пам'ятають неконтрольовані та віялові відключення взимку 2014 року.

Відтоді ситуація докорінно змінилася. Уряд влітку склав плани накопичення енергоносіїв, щоб в опалювальний сезон оперативно задовольняти потреби країни. Головний диспетчер національної компанії "Укренерго" Віктор Зайченко зазначив під час круглого столу: "Були розроблені різні сценарії проходження осінньо-зимового періоду. Розраховані і на середню температуру мінус 5-7 градусів. І, звичайно, є сценарій екстремальний, на мінус 25 градусів протягом тривалого періоду".

13 жовтня в уряді відбулася селекторна нарада, під час якої міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик запевнив, що об'єднана енергосистема України працює в штатному режимі, ніяких загроз немає.

Тривога виникла через те, що влітку вугільним електростанціям довелося працювати в посиленому режимі. Бо 6 із 15 енергоблоків українських АЕС зупинилися на ремонт. Атомна енергетика зменшила виробництво на 10,4% (це близько 6,5 млрд. кВт-год). Проте споживачі навіть не помітили ніяких змін: вугільні теплові електростанції взяли на себе додаткове навантаження. У минулі часи роботу тепловиків назвали б трудовим подвигом. Зараз, коли країна перебуває у стані війни, безперебійне енергопостачання має, можливо, ще більше значення.

Проте робота з посиленим навантаженням призвела до постійних перевитрат вугілля: влітку ТЕС щодобово використовували в середньому 100 тис. тонн, хоча зазвичай навіть зимові витрати становили 80 тис. тонн. Панікери з липня почали прогнозувати нестачу вугілля в опалювальний сезон.

Член парламентського комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Лівік вважає, що істеричні настрої створювалися штучно. За його словами, ніяких загроз стабільному енергозабезпеченню України немає. В жовтні ввійшли в робочий режим після ремонту два атомні блоки – на Запорізькій АЕС та на Рівненьскій АЕС. Отже, потужностей для забезпечення країни електроенергією буде достатньо.

Міністр Ігор Насалик підтвердив під час селекторної наради, що частка електроенергії, виробленої атомними станціями, зросла зараз до 59% від загального обсягу (із 46% станом на травень). А тому навантаження на вугільні станції зменшується, і вони мають можливість накопичити запаси палива. "Сьогодні на складах знаходиться 1766 тисяч тонн вугілля. Є незначна різниця між плановими показниками, які затверджені Кабінетом міністрів щодо підготовки до осінньо-зимового періоду, і ця різниця компенсується за рахунок диверсифікації поставки вугілля. По диверсифікації - укладені контракти, поставляється відповідно в жовтні, листопаді, грудні і січні 539 тисяч тонн антрацитової групи і 100 тисяч тонн газової групи", - звітував мініст.

Раніше Віктор Зайченко сказав, що запаси вугілля створюються пришвидшеними темпами: "Цього року було досягнуто, можна сказати, історичний максимум за 20 років постачання вугілля на склади ТЕС". За його словами, в окремі дні запаси поповнювалися на 120 тис. тонн. "Для стабільної роботи енергосистеми в осінньо-зимовий період необхідно, щоб постачання вугілля було десь на рівні 90 тисяч тонн на день", - пояснив він. Саме тому, за словами представника "Укренерго", відставання від графіку накопичення вугілля на 2-4 дні – це не проблема.

Про створення запасів палива, особливо для теплових станцій, подбали й уряд, і самі енергокомпанії. Наприклад, найбільший український енергохолдинг ДТЕК збільшує у другому півріччі ц.р. видобуток вугілля на своїх шахтах на 3,5 млн.тонн. Про це на згаданому круглому столі в Києві повідомив керівник департаменту дирекції з комерційної діяльності "ДТЕК Енерго" Дмитро Маляр. Він пояснив, що протягом літа теплові станції групи виробляли на 25% більше електроенергії, ніж в попередні роки восени-взимку. Щоб забезпечити збільшення виробництва, станціям довелося витратити раніше створені запаси, проте одночасно йшла підготовка до наступної зими.

Крім збільшення власного видобутку компанія передбачила резервні джерела постачання палива. Ще у серпні стало відомо, що ДТЕК уклала угоди на поставки 175 тис.тонн вугілля з ПАР і з Польщі. У вересні танкери вже прибули в Україну, поставки ще можна буде збільшувати, якщо виникне необхідність. "Зараз ми робимо все, що від нас залежить, щоб виконати свої зобов'язання згідно з графіком накопичення вугілля на наших підприємствах", - запевняють в ДТЕК.

Усе це дозволяє стверджувати, що взимку Україна буде з електроенергією. Міністр Ігор Насалик впевнено заявляє: віялових чи неконтрольованих відключень, як 2 роки тому, більше не буде.

Зараз ви читаєте новину «Перезимуємо з електрикою». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути