Шкромида Юрій
Маю вищу юридичну освіту. Займаюсь приватною юридичною практикою. Разом з братом є засновником юридичної фірми "Шкромида та Партнери".
15.08.2012
2437

Корупція в судах: за що і скільки беруть судді

Судді беруть за законні рішення, арешт або свободу, частоту слухань.

Як розповіли "Сьогодні" експерти з числа досвідчених юристів, гроші служителі Феміди беруть по самих різних приводів. Наприклад, при взятті під варту суддя може погодитися з доводами слідства або оперативників, а може сказати: не надали фактів, які свідчать, що треба заарештовувати. І те, й інше - законно. Вирішити упереджено суддя може не тільки за гроші, а й по дзвінку або під тиском. Саме тому сьогодні юридичні послуги користуються значним попитом.

Хабар залежить від складності справи. У провінції "арешт-неарешт" - навіть від 200 доларів. У Києві раніше був від 2 тисяч "зелених". Потім піднявся до 5, зараз до 10 тисяч. Але це якщо не vip-персони. І категорія справ проста, і нетяжкі злочини. Ніхто не випустить серійного вбивцю, а ось шахрая випустять. Втім, якщо шахрай взяв мільйон-другий, то за 10 000 ніхто не випустить, це буде дорожче.

Ще момент - призначення справ до слухання. Не секрет, що справи можуть слухатися роками. Хочете прискорити - платіть гроші. Тоді засідання будуть не раз в три місяці, а, скажімо, раз на тиждень. У законі про початок процесу написано "в розумні терміни". Це можна трактувати як завгодно. Тут хабар теж від справи залежить. По Києву прискорити справу може бути (у простих випадках) 2-3 тисячі доларів.

Зараз, кажуть експерти, беруть не за ухвалення НЕЗАКОННОГО рішення, а за ухвалення ЗАКОННОГО. І так вже останні три-п'ять років. Адже суддя дорожить репутацією, будуть скарги, знайдуть незаконність - кому це треба. А якщо не заплатити за законне рішення, його теж приймуть, але коли? І термін ув'язнення від судді залежить. Але такси "за скостити рік" немає, стверджують експерти. За це беруть, але в кожному випадку по-різному. Якщо це ДТП, можна дати умовно, а можна реально. Законно і те, і те. За "умовно" треба платити. У Києві - від 10 до 20 000 доларів. Хоча якщо у вас крутий джип, і збили не бомжа, то значно дорожче, до 100 000 доларів.

Зараз судді стали рідше відправляти справи на додаткове слідство, але буває - коли не можна виправдати, а садити не можна, бо суддя гроші вже взяв. За це теж платять, в Києві від 10 000 доларів.

Якщо "занесли" гроші до Апеляційного суду, і ситуація така: не можна скасувати рішення (законне) першої інстанції, і своє не можна винести, бо винна людина, тоді прискіпуються до дрібниць. Наприклад, погано, нерозбірливо написаний протокол, суддя не може прочитати. І тоді справа відправляють на новий розгляд до суду першої інстанції. У Верховному суді варіантів більше - це касаційна інстанція, так що можуть повернути в апеляційну інстанцію, можуть - в першу на новий розгляд. Все це, кажуть експерти, у ряді випадків коштує грошей. Хоча, звичайно, не можна всіх суддів мазати чорним і привласнювати ярлик "хабарник". Однак сама система така, що кристально чесні люди там довго не затримуються.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"