Ексклюзиви
Четвер, 10 квітня 2014 16:21

"Децентралізація збереже Україну" - народний депутат

"Децентралізація збереже Україну" - народний депутат
фото: pravda.if.ua

До середини травня у Верховній Раді працюватиме комісія, що пише зміни до Конституції. До неї входять 15 народних депутатів. Майже всі фракції подали свої зауваження. Партія регіонів та Конституційна асамблея мали надати свої пропозиції. Однак це не зробили. Ситуація заблокувалася, тому продовжили роботу комісії. Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів член комісії з напрацювань змін до Конституції, народний депутат Юрій Дерев'янко.

Чому йде саботаж по розробці змін до Конституції?
- "Регіонали" розказують, що у них немає узгодженої позиції. Бачимо, що з неї хтось виходить, хтось заходить, вона має своїх кандидатів в президенти. Можливо, незацікавлені.

Яких саме змін зараз потребує Основний закон?
- Перше — децентралізація влади. Друге — судова реформа. Третє — збалансування повноважень між президентом, прем'єром та парламентом. Це стратегічні напрямки. Але їх можуть відкласти. Бо всі вже вступили в президентські перегони. Депутатський корпус розділився. Чи знайдеться 300 голосів, щоб, наприклад, у президента чи прем'єра забрати повноваження, а комусь додати — питання.
Водночас суспільство ще потребує й судової реформи. По цьому можуть бути питання, судячи як ухвалювали закон про відновлення довіри до судів. Ми заледве набрали більшість, а не 300. Громадяни вимагають підконтрольності депутатів, аби їх можна було відкликати. Також — аби ратифікували Римський статут, за яким можна було б звертатися до міжнародного кримінального суду. Як це роблять європейські держави. Але це зараз заблоковано рішенням Конституційного суду.
Суспільство також вимагає, щоб вибори до парламенту були не за закритими списками. Щоб бачили, за кого голосують. Мають бути відкриті списки. Навряд чи це підтримають в сесійній залі, бо вже чули окремі коментарі політиків, що це неправильно.

Отримавши змінену Конституцію — що це дасть країні?
- Децентарлізація дала б можливість громадам ухвалювати рішення і бути незалежними від центральної влади. Коли говоримо про судову гілку влади — це можливість отримати справедливе рішення. Цього не спостерігали останні роки.
Це важко ухвалити, бо команди у Верховній Раді хтось вже себе бачить президентом, хтось спікером. Якби ми ухвалювали не для цієї Верховної Ради і не для наступного президента, було б легше знайти 300 голосів. Тому зараз політичні інтереси переважатимуть. Всі розраховуватимуть на якусь короткострокову перспективу.

За що може набратися 300 голосів народних депутатів?
- За децентарлізацію влади. Це навіть Партія регіонів підтримує. Для них важливо мати можливість впливати на прийняття рішень на місцях. Децентарлізація - це ключове питання, щоб вберегти Україну. Реальна децентарлізація без федералізації — передача повноважень на місця — це добре. Це б об'єднало Україну. Якщо цього не станеться, то громадськість прийде під Верховну Раду і вимагатиме ухвалення, як це було із законом про відновлення довіри до суддів.

Якщо вдасться напрацювати зміни, коли вони запрацюють?
- За дві сесії. На цій може бути перший етап голосування, а вже восени остаточно.

Зараз ви читаєте новину «"Децентралізація збереже Україну" - народний депутат». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 12993
Голосування Для чого Зеленський повернув громадянство Саакашвілі?
  • відновив законність. Силою позбавити громадянства в Україні не можна
  • матиме бонуси з того, як Саакашвілі мститиметься Порошенкові
  • це варто було зробити у перший тиждень роботи
  • наступним має бути указ про надання громадянства воїнам-іноземцям, які захищають Україну на сході
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода