Середа, 09 січня 2008 14:37

Тимошенко не зможе вплинути на інфляцію

Тимошенко не зможе вплинути на інфляцію

За повідомленням Держкомстату, інфляція в Україні 2007 року становила 16,6%, а на продовольчі товари — навіть 22%. Це — найвищий показник із 2000-го, коли подорожчання складало 25,8%. Однак 2001 року інфляцію вдалося знизити до 6,1%.

Нині прем"єр-міністр Юлія Тимошенко заявляє про намір уряду збити її 2008-го до менш ніж 10%. Проте за оцінками Нацбанку за умови незмінності ухваленого наприкінці грудня держбюджету на цей рік інфляція складе 14,8%.

— Юлії Тимошенко пощастило, що різкий стрибок цін відбувся до її призначення, — зауважує економіст Віктор Лисицький, 62 роки. — Після цього, як правило, декілька місяців буде відносна стабільність. Урядовці казатимуть, що вони спинили інфляцію.

Основними чинниками подорожчання в Україні експерт вважає зовнішні. Це зростання цін на енергоносії — насамперед нафту й газ — та зниження пропозицій на продовольчі товари на світових ринках. Останнє зумовлене збільшенням посівних площ на біопальне — ріпак, тростину тощо.

— Внутрішні ціни на продовольство у нас суттєво нижчі за світові, — каже Віктор Лисицький. — Тому зростатимуть, доки не зрівняються. І жоден уряд нічого не зможе вдіяти.

Люди змушені витрачати на харчі 60–80 відсотків прибутку

Крім того, в країні зростає ціна праці, а це теж впливає на собівартість продукції. Але в розвинутих країнах люди менше відчувають збільшення цін на продовольство, бо там у структурі доходів воно займає 10–15%. Наші громадяни змушені витрачати на харчі 60–80% прибутку.

Виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень "САSE — Україна" Дмитро Боярчук, 28 років, також вважає, що дії уряду на рівень інфляції та індекс споживчих цін практично не впливають. Бо вона зумовлена кризою пропозицій, насамперед продуктів харчування. А це значною мірою залежить від рівня врожаю.

— Інструменти адміністративного впливу можуть відстрочити перебіг подій на місяць-два, — зауважує він. — Кабмін має діяти ринковими методами. Проводити інтервенції на ринок продовольчих товарів — зерна, цукру тощо. Але всі попередні роки ефективній роботі закупівельних фондів заважала корупція.

Якщо Юлія Тимошенко примусить ці фонди запрацювати ефективно, то й інфляція дещо знизиться, впевнений експерт. Однак від світових тенденцій нам все одно не сховатися.

— США все більше друкують доларів, які не забезпечені товарами, — зазначає економіст. — Тому вони знецінюються і провокують подорожчання в усьому світі.

Зараз ви читаєте новину «Тимошенко не зможе вплинути на інфляцію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 337
Голосування Хто має представити Україну на Євробаченні 2020 у Роттердамі?
  • Krutь
  • Jerry Heil
  • Go A
  • Девід Аксельрод
  • Khayat
  • Tvorchi
  • Хтось із півфіналістів Нацвідбору
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода