Ексклюзиви
Пʼятниця, 23 травня 2008 18:24

Найконкретніші обіцянки були в Черновецького

У неділю, 25 травня, в столиці відбудуться дострокові вибори міського голови та Київради. Майже півтора місяця столиця вислуховувала рясні обіцянки численних претендентів на посаду мера та на крісла депутатів.

Чинний міський голова 56-річний Леонід Черновецький робив ставку на обіцянки від імені Київської міської держадміністрації. У численних рекламах подавав конкретні проекти — школи, дитсадки, мости, станції метро, транспортні розв"язки — які міська влада планує спорудити, вказуючи конкретні терміни.

Обіцянки та гасла решти кандидатів були загальнішими. Ставку робили переважно на ефектне гасло.

У 36-річного Віталія Кличка спочатку було "Києву потрібен сильний мер". Але після появи контргасла його конкурента "бютівця" Олександра Турчинова "Києву потрібен розумний мер" екс-боксер замінив своє на "Києву потрібен мер Кличко". Обіцяв за 20 років зробити з української столиці Прагу, вкладати гроші у розвиток громадського транспорту та будівництво нових доріг.

Колишній мер Києва 69-річний Олександр Омельченко переконував, що за два роки виконає передвиборні обіцянки всіх кандидатів. А також очистить двори, парки, озера, добудує нові станції метро та дороги.

40-річного Миколу Катеринчука багато хто називав "технічним" кандидатом Леоніда Черновецького, завданням якого є забрати голоси виборців у Віталія Кличка. Хоча на рекламних плакатах Катеринчука можна було побачити з мітлою, що підмітає фото Черновецького. "За мера не буде соромно" — таким було головне його гасло. Обіцянки оригінальністю не вирізнялися: будівництво доступного житла, десятка ліній метро та нових доріг.

44-річний Олександр Турчинов обіцяв вивезти в Чорнобильську зону всі столичні гральні заклади. А найбільше уваги у передвиборній програмі він приділив соціальним гарантіям. За народження дитини киянкам обіцяв додатково до державних 25 тис. грн доплачувати ще 31 тис. Ветеранам війни — 500 грн щомісяця. За Турчинова на організованих БЮТом мітингах агітувала прем"єр-міністр Юлія Тимошенко.

37-річний "регіонал" Василь Горбаль обіцяв безкоштовне навчання киян в університетах. Ще — встановити кондиціонери у громадському транспорті, не перейменовувати вулиць, збільшити будівництво соціального житла.

Представник Блоку Литвина Віктор Пилипишин, 47 років, у виборчій кампанії зробив ставку на дітей. Зокрема обіцяв будувати дитячі майданчики.В Україні практикують модель сильного мера


Переможцем на виборах міського голови Києва стане той, хто набере найбільше голосів виборців. Хоча після оголошення у столиці дострокових виборів міського голови пішли розмови про те, що їх треба проводити у два тури.

Щоправда, очевидними були виключно політичні міркування. Вибори в два тури зменшували б шанси на перемогу нинішнього мера Леоніда Черновецького.

Заступник директора Асоціації мерів міст України 56-річний Віктор Кравченко каже, що майже в усіх країнах світу прямі вибори мера зазвичай проводять в один тур. У два — рідко.

За словами Віктора Кравченка, у світі міських голів обирають за двома моделями.

— Перша — коли це робить міськрада, — каже директор асоціації. — Це — модель слабкого мера. Він зазвичай працює на громадських засадах, не отримує за роботу значної винагороди. Головує на сесіях, але не відіграє вагомої ролі у формуванні управлінської команди. Цим займається міськрада. Наприклад, так є в Іспанії, Канаді, Італії, Франції.

За іншою моделлю, продовжує Віктор Кравченко, мера обирає громада. У цьому разі міський голова має суттєві повноваження. Дає пропозиції щодо персонального складу виконавчих органів, може призупиняти рішення міськради. Таку модель сповідують, наприклад, у частині штатів США, Німеччини, Індії, Новій Зеландії, Угорщині, Румунії.

— В Україні — модель сильного мера, — каже. — Але після реформи виборчого законодавства чотири роки тому виникла певна суперечність. Бо пропорційна виборча система, яку тоді запровадили, адаптована до моделі слабкого мера. Депутатів обирають за партійними списками. А мера — громадою. Це призводить до протистояння міського голови з радою.


Ольга СМАЛЮХІВСЬКА

Зараз ви читаєте новину «Найконкретніші обіцянки були в Черновецького». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода