Понеділок, 18 лютого 2008 14:06

Борис Ревенко знімає фільм про дитинство В"ячеслава Чорновола

Автор: фото: Денис МАНДЗЮК
  Борис Ревенко 13 років працював у антарктичній китобійній флотилії. Повернувшись до Луцька, він почав знімати кіно
Борис Ревенко 13 років працював у антарктичній китобійній флотилії. Повернувшись до Луцька, він почав знімати кіно

70-річний Борис Ревенко працює в Луцьку режисером народної самодіяльної кіностудії "Волинь". Спускається в підвальне приміщення металевими сходами.

— Колись тут була котельня, — розповідає Борис Павлович.

Сходи ведуть до невеликої кімнати, обставленої кількома рядами червоних крісел, як у кінотеатрі. Протилежна від входу стіна заставлена стелажами. На них кіно- і відеокамери, старі фотоапарати.

— Хочу відкрити в Луцьку музей кінематографа і фотографії. Матеріалів назбирав достатньо. Обіцяють виділити приміщення в народному домі "Просвіта", 90 квадратних метрів. На початку 1990-х нашому кіно прийшов гаплик. Зникли кіноплівка і хімікалії. А в Луцьку було на той час 400 кіноаматорів, які знімали на восьмиміліметрову плівку. І куди було всю цю апаратуру дівати? Я тоді кинув усім клич: "Приносьте все, що назнімали. Я вам переведу його на відеоносії. А апаратуру не викидайте, залишайте нам".

Борис Павлович дістає з вітрини невелику чорну фотокамеру на дерев"яному триногому штативі.

— Як новенький, — стукає по ніжці. — Хоч йому вже більше ста років. Штатив передала Ірина Левчанівська, вона ще в 1930-х фотографувала. А камера німецька. Такими знімали Другу світову війну. Портативна, маленька. Сховав за пазуху, перебіг, куди треба, і далі знімаєш. Касета розрахована лише на півтори хвилини. Камеру, монтажний стіл і проектор принесла донька радянського офіцера. Сказала, що батько підібрав її в боях під Луцьком. Знімав нею десь до 1980 року. Потім помер. Я питаю: "А де матеріал, який він назнімав? Там же могли бути ще зйомки з війни". Виявляється, вона переглядала плівки й побачила там батька з коханкою. З того горя всі плівки викинула.

Ревенко показує портативну камеру з ручкою.

Зарплата тоді була більше тисячі рублів

— Японська, — пояснює. — Усі мильні опери знімали саме такими — і "Багаті також плачуть", і інші. Чого? Бо плівка всього лише вісім міліметрів, вартість такого фільму в п"ять разів менша. А потім уже копіювали на більший формат.

Борис Ревенко родом із Черкащини.

— Мама у війну німцям юшку варила. Знала трохи німецьку мову. То все, що чула, передавала через племінницю партизанам. Їй потім дали медаль "За отвагу". А це мій дядько, він був морським капітаном, — показує стару картонну фотокартку. — Його 1937-го посадили як сина куркуля. А як війна почалася, швиденько звільнили, бо не було кому кораблями командувати. Закинули в Севастополь, дали корабель із двома тисячами ранених. Він їх вивіз, а сам загинув під час бомбардування. Отримав посмертно Героя Радянського Союзу.

Навпроти камер висять фотографії, зроблені Борисом Павловичем 40 років тому під час служби на китобійній флотилії.

— У Примор"я поїхав за комсомольською путівкою, — ділиться. — Українців там повно було. Платили добре. Я тепер маю пенсію 1500 гривень, а тоді була зарплата більше тисячі рублів. Квартиру одразу дали. Правда, вдома бував місяці три на рік. Решта часу — в рейсі.

Показує фотографію, на якій із борту корабля в море скидають мішок. Поруч оркестр.

— Це так хоронили, — пояснює. — Замотували в брезент, клали два гарпуна, щоб не сплив. Відспівували, потім піднімали і кидали в море. Поки до дна дійде, його з"їдять. Зазвичай дві-три людини за рейс помирали. А коли працювали в субтропіках, то 12 чоловік за кілька місяців не стало.

1974-го Ревенко переїхав до Луцька. Останні три роки працює над фільмом про дитинство В"ячеслава Чорновола.

— Ми ж із ним земляки, росли в сусідніх селах на Черкащині.

1937, 25 квітня — Борис Ревенко народився в с. Журжинці Лисянського р-ну Черкаської обл.
1938 — родина переїхала до сусіднього с. Єрки Катеринопільського р-ну
1953 — вступив до Ростовського кінотехнікуму
1957 — служба в армії в Ростові-на-Дону
1960 — поїхав за комсомольською путівкою в місто Арсеньєв Приморського краю
1961–1974 — працював в антарктичній китобійній флотилії
1974 — переїхав до Луцька
1975 — режисер народної аматорської кіностудії "Волинь"
2004 — почав знімати фільм про дитинство В"ячеслава Чорновола
Син Анатолій працює в Києві оператором на телеканалі ІСТV, донька
Ольга вчителює у Москві

Зараз ви читаєте новину «Борис Ревенко знімає фільм про дитинство В"ячеслава Чорновола». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода