Середа, 24 червня 2020 15:25

Фрески з козаками, що прикрашали будинок моряка

– Три роки тому пішов на екскурсію краєзнавця Євгена Гринкевича, – розповідає одесит Дмитро ЖДАНОВ, 37 років. – Давно захоплююся історією рідного міста, тож думав, що нічого нового не побачу. Але Євген зумів здивувати. Показав нам будинок на вулиці Затишній. Під'їзд був оформлений фресками, на яких зображені хати під соломою та козаки.

Дмитро Жданов викладає в ліцеї №82 географію та курс "Одеса – моє рідне місто". Каже, що той будинок звели наприкінці ХІХ ст. Має три поверхи, розташований недалеко від моря. Належав капітану далекого плавання Адольфу Дінне. Після революції 1917-го нова влада залишила морякові одну кімнату. Решту віддали під експериментальний дитячий будинок. У 1950-х дім поділили на кілька квартир.

 

Сховані під штукатуркою розписи виявили на початку 1990-х, коли ремонтували під'їзд. На одній фресці зображено двох чоловіків і дівчину, яка сховалася за парканом і підслуховує їхню розмову. На іншій – двоє селян: один із косою іде з поля, другий сидить на бочці. На третьому малюнку – козаки їдуть верхи по зимовому селу. Припускають, що автор фресок – художник Амвросій Ждаха (1855–1927).

– У 1890-х Ждаха створив серію листівок, які друкували в Одесі, – каже історик Сергій ГУЦАЛЮК, 48 років. – На них зображено побутові сцени з життя українських селян, а знизу – партитури і слова народних пісень. Колекція таких листівок зберігається в Одеському краєзнавчому музеї на вулиці Гаванній.

Будинок на вул. Затишній не є пам'яткою архітектури. Якщо мешканці вирішать робити новий ремонт, мають право замалювати фрески.

Зараз ви читаєте новину «Фрески з козаками, що прикрашали будинок моряка». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 549
Голосування Куди плануєте поїхати після всіх карантинів?
  • До моря. У теплі краї
  • У туристичні міста Європи
  • Подорожуватиму Україною
  • Провідаю батьків / родичів
  • Працюватиму. На поїздки немає грошей
  • Мені карантин не заважав подорожувати
Переглянути