Ексклюзиви
Вівторок, 11 липня 2017 22:07

У шкаралупі яєць пеліканів знайшли пластик

Складні організми погано пристосовуються до змін довкілля

38 млн пластикових речей винесло на берег острова Гендерсон на півдні Тихого океану. Їхня вага – 18 т. Це найвищий зафіксований на планеті рівень забруднення людиною території – 99,8% острова. Площа коралового атолу – 37,5 кв. км. Найближче місто – за 4 800 км. Щодня до берега Гендерсона прибиває по 13 тис. предметів.

– Намагаємося приїжджати на безлюдні острови раз на кілька років, – розповідає спеціаліст зі збереження морської природи з Токійського університету Ізабель ТАМУРА. – Частіше цього робити неварто. Можемо відлякати тварин. А птахи на одному з японських островів стали надто довірливі. Риба почала хворіти через мастила і викиди човна. Зробили дворічну перерву у візитах.

Гендерсон – на перетині трьох течій. 2011 року три університети вирішували, що робити з величезною колонією щурів. Було зрозуміло: в екосистемі щось пішло не так. Щури зігнали з постійних гнізд чайок. Тоді ми вирішили все ж розсипати отруту. Підбирали таку, щоб була безпечна для решти тварин. Поставили камери спостереження. Вони вийшли з ладу через три тижні. Така проблема з усіма територіями, куди не можна часто навідуватися. До атолів у цьому регіоні ще й складно дістатися. Треба було винаймати корабель на тиждень, щоб приплисти і повернутися. Техніка для спостереження надто ніжна. Вирішили за краще не перевіряти.

Сміття на острови наносить постійно. Здебільшого це непотріб із лайнерів, бочки з риболовецьких суден. Віддалені острови не страждали через масовий викид сміття. Кліматологи припускають, що одна з течій підхопила звалище після цунамі чи іншої катастрофи і потягла в океан. Зараз з'ясовують, яка саме течія змінила траєкторію. Скоріш за все, їх кілька, бо пластик на Гендерсоні – з усіх куточків планети.

Не розуміємо, звідки такі масштаби побутового сміття. Зубні щітки, іграшки, пляшки, баночки, каністри від прального порошку. Greenpeace обіцяє провести розслідування, як воно туди потрапило.

Краби на острові змінили забарвлення. Це тривожний сигнал.

Природоохоронні організації перевірять сміттєві полігони в Камбоджі, Індії, Китаї і Філіппінах. Там за гроші приймають непотріб з інших країн. Їм платять за те, що не можна переробити – стару техніку, токсичний пластик. Ми отримували сигнали, що часом мішки скидають просто у воду. Доказів цього не маємо. Роблять дуже обережно і вночі. Техніка тоне, а пластик відносить в океан.

Автор: REUTERS
   Хлопчик роздивляється інсталяцію з пластика і сміття, яке виловили біля берегів Філіппін. Митці виклали непотріб у формі кита, щоб привернути увагу до забруднення океану
Хлопчик роздивляється інсталяцію з пластика і сміття, яке виловили біля берегів Філіппін. Митці виклали непотріб у формі кита, щоб привернути увагу до забруднення океану

У Камбоджі, Індонезії й на Філіппінах є кілька звалищ на березі. Припливами змиває цілі пласти. Намагалися ці країни примусити платити штрафи, але, за міжнародними квотами, суми там мінімальні. Найкраще відреагували Філіппіни, бо бояться втратити туристів. Непотріб почали вивозити до В'єтнаму. Китай замовив дослідження, скільки сміття викидає назад на берег. Доводили, що мінімально забруднюють води. Наші докази того, що їхній пластик знаходили за тисячі кілометрів, назвали маніпуляціями.

Опублікувала вісім статей про вплив забруднення води на морських ссавців. Хотіли, щоб заборонили випускати косметичні засоби з полі­етиленовими абразивними частками – пінки для вмивання, скраби, пілінги. Торік пінка компанії Clean and Clear із такими частками стала лідером продажу в США і Британії. В океан потрапили понад 2 т часточок пластика з косметики. Зафіксували захворювання дихальних і травних органів у дельфінів та морських левів. Знайшли їх у шкаралупі яєць пеліканів. За два-три покоління у цих видів можуть початися незворотні мутації. Складні організми дуже погано пристосовуються до змін дов­кілля. Такими темпами років за 30 може критично скоротитися популяція дельфінів і китів. У коралових систем починається некроз. Їхні фільтраційні системи не можуть впоратися. Косметичні компанії ініціювали збір коштів на відновлення популяції черепах. Однак засіб для вмивання випускають далі.

Позаторік американські біологи підрахували: у половини морських ссавців у кишечнику є пластик. Тварини думають, що це – їжа.

Добилися обмежень на концентрацію абразивних часточок у побутовій хімії. Засоби для чищення зараз випускають із мікроскопічними грудочками, щоб вони не пошкоджували поверхонь. Їх не ловлять жодні фільтри.

Природоохоронні організації ініціювали кілька судових позовів проти найбільших корпорацій. Мовляв, нарощують виробництво напоїв у пластику, переходять із паперових упаковок на поліетилен. Усі позови або відхилили, або програли. Ніхто не порушує встановлених державою квот. А екологічного лобі бракує в парламентах, аби щось суттєво змінити.

Зараз ви читаєте новину «У шкаралупі яєць пеліканів знайшли пластик». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 149
Голосування Найбільша кадрова проблема київського "Динамо"?
  • 1) воротар
  • 2) лівий захисник
  • 3) опорник
  • 4) атакувальний півзахисник з пасом
Переглянути