Четвер, 09 жовтня 2008 18:45

"Гривня обвалилася через помилки Нацбанку"

Автор: фото: укрінформ
  Віктор Лисицький: ”Зберігайте заощадження в тій валюті, яку маєте на руках”
Віктор Лисицький: ”Зберігайте заощадження в тій валюті, яку маєте на руках”

Причини обвалу курсу гривні пояснює економіст Віктор Лисицький, 63 роки.

Чому так стрімко подорожчали долар та євро?

— Нацбанк почав штучно встановлювати вартість долара. Згадайте 2005 рік. Тоді офіційний курс НБУ раптово опустили із 5,35 гривні до 5,05 за долар. Друге значне зниження сталося цьогоріч у квітні, до 4,85 гривні. За часів урядування Юхима Звягільського 1993 року призначали офіційний курс долара, набагато нижчий за ринковий.

Так само роблять і тепер. Рано чи пізно це мало обернутися кризою. Несподівані, різкі зміни у фінансовому секторі зазвичай спричиняють паніку. Як кажуть, "единожды солгавши, кто тебе поверит".

А із 1996 по 2004 роки долар втрачав у ціні повільно, і потрясінь не було.

Кажуть, ажіотаж створили валютні спекулянти. Вони вирішили заробити на коливанні курсів.

— Восени на міжбанківській валютній біржі завжди купують багато валюти. Імпортерам треба розраховуватися за контрактами. Також "Нафтогаз" почав скуповувати 3 мільярди доларів для розрахунків за газ. На цьому тлі й виник ажіотажний попит.

На нього повинен був зреагувати Національний банк. Коли попит зростає, він має продавати валюту із резерву. Якщо падає — скуповувати. Цьогоріч він поповнив резерв на 6 мільярдів доларів, і тепер має 38 мільярдів запасу.

Але Нацбанк веде незрозумілу політику. Він не відреагував вчасно валютними інтервенціями. От і маємо обвал курсу національної валюти — більш як на гривню за місяць.

Курс долара й далі ростиме?

— Усе залежить від дій Нацбанку. Нині там оголосили, що видаватимуть долари із резерву по 5 гривень. Якщо так і буде, курс валюти почне знижуватися.

У чому тепер варто тримати заощадження — у гривні чи доларах?

— Зберігайте заощадження в тій валюті, яку маєте на руках. Від неодноразового обміну із гривні на долар і навпаки ви втратите більше.

Зараз ви читаєте новину «"Гривня обвалилася через помилки Нацбанку"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода