Ексклюзиви
Вівторок, 25 грудня 2007 20:08

Фізики створили модель біологічного наномотора

Колектив японських і американських учених створив нескладну діючу модель, що дозволяє краще зрозуміти принцип роботи біологічних наномоторів, повідомляють дослідники в препрінте своєї статті (провідний автор - Анатолій Смірнов).

Біологічними наномоторами називають унікальні мікроскопічні двигуни, створені природою: АТРсинтазу і флагеллярний мотор бактерій, що дозволяє жгутиковим бактеріям самостійно пересуватися в просторі.

Кінчик джгутика обертається за рахунок електростатичної взаємодії між його рухомою основою діаметром близько 50 нанометрів (ротор) і нерухомо закріпленим в клітинній мембрані комплексом (статор). За деякими даними ротор може здійснювати до 1700 оборотів в секунду. Обертання його забезпечується трансмембранним градієнтом (перепадом концентрацій) позитивних іонів - Na+ і, головним чином, H+ (тобто просто протонів). АТРсинтаза влаштована подібним чином.

Модель, створена дослідниками, є кільцем (ротор), що обертається, з трьома "протоноприйомниками" - крапками, до яких можуть приєднуватися протони. У присутності постійного електричного поля градієнт протонів призводить до того, що модель починає обертатися.

На думку дослідників, модель і теоретичний її опис, на відміну від попередніх робіт, присвячених наномоторам, задовільно пояснюють, як флагеллярному мотору бактерій вдається досягти виключно високих показників: оборотний момент 2700-4600 піконьютонів на нанометр, коефіцієнт корисної дії - близько 90 відсотків. Модель також показує, як БФМ може швидко міняти напрям обертання, що до цих пір залишалося незрозумілим, повідомляє arXiv.org.

Зараз ви читаєте новину «Фізики створили модель біологічного наномотора». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 2260
Голосування Як ставитеся до заміни паперових 1, 2, 5, 10 гривень на металеві?
  • Позитивно. Це світова практика
  • Негативно. Монети незручно носити
  • Потрібно йти до безготівкового розрахунку
  • Байдуже. За ці гроші зараз нічого не купиш
  • Це не першочергова проблема. Схоже на імітацію змін в країні
Переглянути