Ексклюзиви
Вівторок, 29 липня 2008 17:17

На Софії встановили двадцять дзвонів

Після 80-річної перерви Софійський собор знову задзвонив. Минулого тижня тут установили 20 бронзових дзвонів.

Їх відлили за тиждень у Києві. Найбільший важить 300 кг, найменший — 4 кг. На дзвонах немає орнаментів і дорогого оздоблення.

— Ми намагалися зробити дзвони якомога нейтральнішими. Тому що з давніх часів не лишилося жодних графічних даних, якими саме вони були, — пояснює "ГПУ" Вадим Кириленко, 30 років, заступник директора заповідника "Софія Київська".

Уперше нові дзвони зазвучали в суботу під час молебню з нагоди 1020-річчя хрещення Київської Русі. Освятили їх митрополит Володимир і Патріарх Варфоломій. Наступного разу дзвіниця запрацює 24 серпня, на День Незалежності.

За словами Кириленка, дзвони лунатимуть рідко, у великі свята. Так роблять, аби звукова вібрація не пошкодила унікальну мозаїку Софійського собору, пам"ятки XI ст. Дзвонитиме  професор консерваторії Георгій Черненко. Він — відомий дзвонар.

До радянських часів на соборі був 21 дзвін. Найбільший, вагою 13 т, називався "Рафаїлом", на честь митрополита Рафаїла Заборовського.

— У 1930 роках дзвони на церквах знищували. "Рафаїла" скинули з дзвіниці. В архівах збереглися фотографії, де він лежить під дзвіницею у вибитій власною вагою ямі, а поряд — фотографуються люди. Інші переплавили, — розповідає Вадим Кириленко. — "Вижити" вдалося тільки "Мазепі", одному з п"яти великих дзвонів Софії. Він і зараз перебуває в заповіднику, але його майже не видно — ані з площі, ані від собору. Він розташований углиб дзвіниці. Тепер "Мазепа" є найбільшим з усіх дзвонів, які збереглися на Україні, важить близько 2 тонн.

Зараз ви читаєте новину «На Софії встановили двадцять дзвонів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 4071
Голосування Якими правами слід наділити жителів Києва без прописки?
  • Безкоштовною медичною допомогою, можливістю безкоштовного навчання дітей у школах та виховання в дитсадках
  • Голосуванням за муніципальну владу
  • Участю в голосуванні щодо перейменувань вулиць і зелених зон, зведення будівель та споруд
  • Громадяни мають вирішувати долю того населеного пункту, де вони прописані
  • Залишити без змін
  • Свій варіант напишіть у коментарях
Переглянути
Погода