Ексклюзиви
Субота, 28 листопада 2020 08:21

Жінка підірвала склад пороху

Оборона козацької фортеці Буша - нині село на Вінниччині, від польських військ Станіслава Потоцького почалася 28 листопада 1654-го. Поляки спалили і вбили усіх оборонців.

Польський сейм постановив збільшити своє військо на українських землях. Козаки Війська Запорозького були проти і перешкоджали руху поляків. Сутички відбувалися на землях від Дністра до Дніпра.

Бушу називали Малим Кам'янцем, бо така ж неприступна. Мала 400 будинків і 3 тис жителів. Фортецю готували до оборони. Було 8 тис воїнів проти 30-тисячної армії коронного гетьмана Станіслава Потоцького.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Козаки покірно приймають заслужене ярмо на свої шиї" - поляки прийняли ухвалу

Здолати опір селян, козаків і міщан не вдалося. На третій день підпалили місто. Селяни розуміли, що їм довго не протриматися. Спалили себе разом із хатами.

Оборону прорвали. На очах у Олени, дружини сотника Зависного, його зарубали. Вона кинулася до льоху з порохом. Сіла на діжку, запалила її. Все навколо вибухнуло.

Зруйнувалася більша частина фортеці, під уламками поховала жителів і нападників. Вояки Потоцького вбили всіх, хто вижив.

Козацька рада в урочищі Маслів Став - нині село Маслівка Миронівського району на Київщині, 24 листопада 1638-го затвердила "Ординацію Війська Запорозького Реєстрового" - статут запорізьких козаків. Ним скасували виборність козацької старшини і ліквідовали козацький суд.

Зараз ви читаєте новину «Жінка підірвала склад пороху». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1164
Голосування Фінальна частина футбольного Євро - головна спортивна подія 2021 року. Як виступить на турнірі збірна України?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) стане чемпіоном
Переглянути