Четвер, 08 квітня 2021 13:13

Поліція не дала одружитися Миколі Костомарову

Поліція не дала одружитися Миколі Костомарову
Миколу Костомарова арештували за приналежність до Кирило-Мефодієвського братства. Фото: wikimedia.org

8 квітня 1847 року за приналежність до Кирило-Мефодієвського братства заарештували історика Миколу Костомарова.

Студент університету святого Володимира Олексій Петров доніс, що члени братства читають заборонені вірші та закликають українців до повстання.

Жандарми отримали з Петербурга дозвіл на арешт учасників товариства. Київський губернатор Іван Фундуклей поважав історика Костомарова. За кілька тижнів до арештів він дав для відгуку й зауважень свій рукопис книги "Огляд Києва щодо старожитностей". Довідавшись про підготовку арешту, Фундуклей намагався попередити Костомарова. Надіслав записку з проханням негайно зайти до нього. Але історик був заклопотаний майбутнім весіллям з Аліною Крагельською.

Жандарми 3-го таємного відділення заарештували письменника Миколу Гулака у Петербурзі, у Варшаві — Пантелеймона Куліша. У Києві затримали Миколу Костомарова. Тарас Шевченко їхав до нього на весілля. Поета арештували на переправі.

Після арешту Костомарова запроторили до Петропавловської фортеці. Історик вважав, що його життя зруйноване. Навіть намагався заморити себе голодом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Губернатор заборонив служити панахиду за Миколою Костомаровим

24 червня 1848 року Костомарова відправили на заслання у Саратов. Працював там у статистичному комітеті. Від шлюбу з Крагельською відмовився.

24 січня 1861 року в Петербурзі вийшов перший номер українського щомісячного науково-літературного журналу "Основа". Редактором журналу був Василь Білозерський. У публікації "Основи" брали участь Пантелеймон Куліш, Микола Костомаров та інші.

Зараз ви читаєте новину «Поліція не дала одружитися Миколі Костомарову». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 550
Голосування Куди плануєте поїхати після всіх карантинів?
  • До моря. У теплі краї
  • У туристичні міста Європи
  • Подорожуватиму Україною
  • Провідаю батьків / родичів
  • Працюватиму. На поїздки немає грошей
  • Мені карантин не заважав подорожувати
Переглянути