Ексклюзиви
Четвер, 17 червня 2021 08:20

Імператриця померла народжуючи 14-ту дитину

Імператриця померла народжуючи 14-ту дитину
Тадж-Махал називають сучасним сьомим чудом світу. Названий на честь дружини шаха Мумтаз Махал. Фото: https://unsplash.com

В Індії 17 червня 1631-го померла Мумтаз Махал - дружина імператора Індії Шаха Джахана. Народжувала 14-ту дитину. На її честь шах звів мавзолей Тадж-Махал. Споруду називають сучасним сьомим чудом світу.

На початку ХVІІ ст. Індією правили Великі Моголи, Агра була столицею імперії. Шах Джахан народився 1592-го в Лахорі , що в сучасному Пакистані. Другу дружину Арджуманад Бану Бегам назвав Мумтаз Махал — "прикраса палацу". На її честь влаштовував грандіозні свята і ходи. Мумтаз допомагала йому вирішувати державні справи і щороку народжувала дитину. Від її рішення залежало вирішення усіх справ у імперії.

1630-го імператор з вагітною дружиною поїхали на придушення повстання бідноти в провінцію Бурханпур. У жінки починаються передчасні пологи. Народжує доньку та помирає від післяпологової крововтрати. За легендою, у ніч смерті дружини в імператора посивіло волосся і борода. У країні оголосили дворічний траур.

Померлу дружину Шах Джахан поховав в Бурханпурі. Через кілька місяців тіло перевіз до Агри і перепоховав на березі Ямуни. Будівельники одразу приступили до зведення усипальниці біля цього місця. З усією країни зібрали понад 22 тис майстрів і робітників, які займалися зведенням і прикрасою Тадж-Махала. Дизайн основної будівлі виконав індійський архітектор Ісмаїл Афанді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 млн людей порушили заборону влади

Мармурові плити добували в каменоломнях за 300 км від Агри. Їх доставляли за допомогою тисячі биків і слонів. Цей мармур має унікальні властивості. Відтінок основного матеріалу змінює колір залежно від часу доби. У центральному приміщенні звели скромну гробницю для Мумтаз-Махал. Іслам забороняє пишно оздоблювати могили.

Коли Шах-Джахан побачив закінчений мавзолей, він заплакав від захоплення. З державної скарбниці на будівництво усипальниці витратив 32 млн рупій. Сьогодні це близько мільярда доларів. В той рік в Індії почався голод після трьох років неврожаїв. Більше 2 млн людей померли з голоду, на ринках продавали м'ясо собак, деякі села були повністю зруйновані, вулиці заповнені трупами.

На другому березі річки Шах Джахан хотів звести мавзолей для себе із чорного мармуру і з'єднати усипальниці чорно-білим ажурним Мостом зітхань. Однак збіднілий народ збунтувався. Третій син шаха Аурангзеб захопив владу. Хворого батька син відправив до в'язниці, а братів стратив. Після смерті у січні 1666-го Шаха Джахана поклали поруч зі своєю дружиною в Тадж-Махалі.

У XIX столітті Тадж-Махал перестав грати роль державної святині. Він перетворився на місце для розваг. Англійські драгуни винесли з гробниці величезну кількість чистого золота, індійці розороли парк і пошкодили інтер'єр. На початку XX століття віце-король Індії лорд Керзон відремонтував Тадж-Махал і перетворив його на туристичну принаду Індії.

За останні роки Агра, як і інші великі міста, почало швидко розростатися. Учені кажуть, що дрібні частки вуглекислого газу та інші викиди в атмосферу осідають на мармурових стінах Тадж Махалу. Від цього вони жовтіють.

Відбілювати одне з найвизначніших місць Індії пропонують вологою глиною. Нею хочуть обліпити стіни. Коли глина висохне на сонці і її змиють, забруднення має віді

Зараз ви читаєте новину «Імператриця померла народжуючи 14-ту дитину». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1159
Голосування Хто став найкращим футболістом збірної України на Євро?
  • 1) Георгій Бущан
  • 2) Андрій Ярмоленко
  • 3) Роман Яремчук
  • 4) Олександр Зінченко
  • 5) Артем Довбик
Переглянути