Ексклюзиви
середа, 28 листопада 2018 13:31

Селяни роздерли повітряну кулю на шматки

"Цілий натовп із захватом спостерігає, як яскрава куля з чоловіками піднімається найвеличнішим чином у небо. Коли вона досягла висоти близько 250 футів (75 метрів. – Країна), безстрашні мандрівники зняли шапки, щоб привітати глядачів. Із сумішшю страху та захоп­лення ми спостерігали за повітряним дивом у небі", – пише у щоденнику 77-річний Бенджамін Франклін, американський учений і дипломатичний представник у Франції. 1 грудня 1783-го в Парижі він спостерігав за першим пілотованим польотом наповненої воднем повітряної кулі "Глобус". Протрималася в небі понад 2 год. і відлетіла від міста на 44 км.

Раніше повітряну кулю піднімали завдяки гарячому повітрю від спаленого паперу й соломи. Це робили французькі винахідники брати Жозеф і Жак Монгольф'є. Їхня куля з двома пасажирами протрималась у повітрі майже годину.

Автор: laboiteverte.fr
  Сувенірну картку ”Запуск першої кулі, заповненої воднем” випустили 1899-го. На ній зображений підйом ученого Жака Шарля 1 грудня 1783 року

Академія наук у Парижі доручає 35-річному фізику Жаку Шарлю спільно з двома інженерами братами Роберами сконструювати кулю, яку піднімав би нещодавно виділений газ – водень. Учений створює водневий балон. Брати винаходять спосіб побудови легкого, герметичного мішка – оболонки. Використовують прорезинену шовкову тканину. Роблять плетену корзину і для баласту прив'язують до неї мішки з піском.

Планують посадити в кошик двох каторжників. В академії бояться, аби винахідник не загинув. Але Жак Шарль вирішує летіти особисто й із собою бере 23-річного Ніколя-Луї Робера.

– Я повинен випробувати міць і силу свого винаходу, – пояснює Жак Шарль. – Ще мрію побачити сонячні промені за хмарами й подивитися з висоти на французьку землю.

Пробний запуск водневої кулі роблять з околиць Парижа. Порожня корзина з кулею піднімається на висоту до 500 м і пролітає близько 25 км за 45 хв. Приземляється біля села. Понад три сотні людей із вилами, граблями, палицями та ножами прибігають до неї з криками: "Йдемо вбивати монстра!" Роздирають кулю на шматки.

"Вони били кулю, різали ножами, рубали сокирами. Нарешті, "монстр" отримав смертельну рану й довго зітхав. Неписьменні селяни закінчили свою боротьбу з моїм винаходом. Потім прив'язали пошматовану кулю до коня й посунули в село, співаючи й викрикуючи гасла про перемогу над літаючим драконом", – згадує Жак Шарль у щоденнику.

Після цього паризька влада видала маніфест, що забороняє руйнувати "літальні винаходи". У ньому пояснюють: "Повітряна куля – це лише машина, жодної шкоди людям не чинить".

Шарль оголошує про публічний запуск повітряної кулі. Просить допомогти з грошима на матеріали. Меценати сіли в перших рядах – найближче до арени із запуском кулі. Хто жертвував значні суми – могли залізти в кошик. Подивитися на "повітряного круглого монстра" прийшли близько 40 тис. парижан. Запросили дипломатів й іноземних гостей.

За кулею спостерігають та їдуть слідом озброєні охоронці на конях. Бояться, щоб селяни знову не порізали її, а повітроплавців не вбили.

По приземленню Жак Шарль вирішує ще раз піднятися, аби побачити захід Сонця. Куля швидко злітає на висоту 3000 м. Від різкого підйому у вченого болять вуха, він спішно спускається.

Кулю на возі транспортують до Парижа. Шарль більше ніколи не піднімається в небо. До кінця життя страждає від болю у вухах.

Автор: chicagofirewire.com
  Пожежники дістають дівчинку з вікна католицької школи в американському місті Чикаго 1 грудня 1958 року. Вогонь спалахнув у підсобному приміщенні під дерев’яними сходами. Вони зайнялися першими, тому з другого поверху не було як зійти. Для 329 дітей і п’ятьох вчительок-монахинь єдиним виходом були вікна на висоті семи з половиною метрів. Дехто стрибав сам, інших виштовхав натовп. 87 учнів і три черниці загинули. П’ятеро дітей померли згодом від травм. У підпалі підозрювали 10-річного хлопця, але вину не довели

6800 зливків золота вкрали 26 листопада 1983 року з банківського сейфа в лондонському аеропорту Heathrow. Їх оцінили у 26 млн фунтів стерлінгів, на тепер – $105 млн. Шестеро в масках увірвалися до сховища і зв'язали охоронців. Облили їх бензином і забрали ключі від сейфа. Золото перенесли на вантажівку і втекли. Трьох злочинців упіймали за кілька місяців. Вони збували частину переплавленого дорогоцінного металу

"З великою радістю повідомляю Вашій Величності, що мені вдалося знайти у Мікенах скарб. Він зробить це місце відомим на весь світ. Маю на увазі поховання Агамемнона, Кассандри, Еврімедонта та його друзів. Їх убили Клітемнестра і її коханець Егіст під час трапези", –

пише в телеграмі німецький археолог 54-річний Генріх Шліман грецькому королю Георгію 30 листопада 1876-го. У місті Мікени знайшов кілька поховань середини ІІ тис. до н. е. В них 15 чоловічих, жіночих і дитячих скелетів. Обличчя деяких чоловіків укриті золотими масками. Поруч – золоті діадеми, пряжки, сережки й ваги для "зважування душ". Усього – 15 кг скарбів

27 листопада 1918-го військовий загін 30-річного Нестора Махна зайняв містечко Гуляйполе – тепер Запорізької області. Його оголосили центром руху проти буржуазії. Тут ліквідували поміщицьку власність на землю і створили дві комуни. Звідси робили набіги на маєтки в околицях. Грабунки пояснювали потребою отримати гроші на революцію. Загони Махна періодично захоплювали Нікополь, Бердянськ, Мелітополь, Маріуполь, Катеринослав – нині Дніпро.

28 листопада 1520-го португальський мореплавець 40-річний Фернан Магеллан першим з європейців дістався океану, який він назвав Тихим. Перед тим пройшов через 600-кіло­метрову протоку між Південною Америкою та островом Вогняна Земля – тепер Магелланова протока. В океані був штиль, тому мореплавець дав йому таку назву.

2 грудня 1804-го в Соборі Паризької Богоматері коронували імператора 35-річного Наполеона Бонапарта. Архітектори відремонтували споруду, яку пошкодили під час революції за 15 років до того. Церемонію провів Папа Римський Пій VII. Він вручив Наполеону спеціально виготовлену золоту корону. Після кількох військових поразок, 1815-го, той відмовився від престолу.

Зараз ви читаєте новину «Селяни роздерли повітряну кулю на шматки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі