— Коли така спека на вулиці, я готую хлібний квас. Він найкраще жажду утоляє, — говорить 62-річний Борис Матюшков із Вінниці. — Наробляю впрок, а тоді достаю з холодильника по пляшці.
Борис Васильович дістає з духової шафи підсушений житній хліб.
— Хліб порізав, поставив у духовку на 15 хвилин, і виключив. А він там ще хай досихає. Буханочки хватає на одну порцію, — каже. — Кладу сухарі в 6-літровий бутильок, заливаю окропом. Тільки не до самого верху, щоб могло спокійно бродити потім. Кидаю туди шість ложок сахару. Як вистигне, додаю сусла, що з минулого разу лишилося. Тоже ложок п'ять-шість. А для першого разу треба сухі дрожжі розвести в теплій воді. Там на пакетику написано, на яку кількість води.
Чоловік ретельно перемішує дріжджі у 6-літровій банці.
— Тільки дивіться, щоб не кинути дрожжі в дуже гарячу воду. Для цього просто покладіть руку на бутильок, — торкається поверхні. — Якщо руці приємно, не гарячо, значить, вистигла.
Накриває банку кришкою, ставить на підвіконня.
— Можна й кришкою від кастрюлі або тарілкою прикрити. Головне, щоб у теплі банка була і гарно бродило. Два дні так побуде, і проціджую. У мене є ситечко таке міленьке, туди ще марлю підстиляю, щоб осад не попав у готовий квас. Ставлю сито на каструлю, так удобніше. Розколотюю там ще три ложки сахару, добавляю зо дві жменьки ізюму, пару кусочків кориці. Потім знову заливаю в бутильок, тільки вже чистий, вимитий, залишаю ще на півдня. Тоді розливаю по півторачках (пластикові пляшки на 1,5 л. — "ГПУ"), і в холодильник. Через сутки-півтора квас можна пити. Похожий на магазінний, тільки в сто раз полєзнєє.
Гущу з процідженого квасу Борис Васильович зберігає в холодильнику до наступної закваски.
— Вилив у стєкляну банку, і хай собі стоїть. То в слєдующий раз замість дрожжів кину.
Коментарі