Вівторок, 20 квітня 2021 15:00

Вийшов перший детектив в історії

20 квітня 1841 року у "Журналі Ґрема" опублікували перше в історії літератури детективне оповідання Едґара Аллана По "Убивство на вулиці Морг". Разом з оповіданнями "Таємниця Марі Роже" і "Викрадений лист" новела складає трилогію.

Новела присвячена французькому аристократу і детективу-аматору Оґюсту Дюпену. За сюжетом, він розслідує жорстоке і загадкове вбивство двох жінок, вчинене в Парижі, в будинку на вулиці Морг. Для розкриття образу детектива-аматора, Едґар По задіяв чимало прийомів, пізніше взятих на озброєння творцями таких персонажів, як Шерлок Холмс й Еркюль Пуаро.

Доти в літературі не існувало поняття "детектив", тому і правил цього жанру автор не міг дотримувати. В оповіданні немає підозрюваних. Дюпен не веде розслідування, а лише читає газети й робить свої висновки. Він уміє вгадувати думки людей, просто спостерігаючи за виразами їхніх облич.

Автор: Кіноріум
  1932 року екранізували оповідання Едґара Аллана По "Убивство на вулиці Морг". Фільм має мало спільного з оригінальним сюжетом. Йдеться про божевільного вченого, у якого є орангутан. Це стало мотивом створення фільму "Кінг-Конг" 1933 року.
1932 року екранізували оповідання Едґара Аллана По "Убивство на вулиці Морг". Фільм має мало спільного з оригінальним сюжетом. Йдеться про божевільного вченого, у якого є орангутан. Це стало мотивом створення фільму "Кінг-Конг" 1933 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Годзілла проти Конга" став найкасовішим фільмом за час пандемії

У листі до свого друга доктора Джозефа Снодґрасса Едґар По розповідав, що темою оповідання є використання винахідливості при визначенні вбивці. В основі лежить метафора про битву мізків проти м'язів. Інший смисловий шар оповідання становить метафора ще одного протистояння — расового. У 1960-і роки Леслі Фідлер звернув увагу на динаміку чорних і білих кольорів у творах По: чорний ворон сидить на білому бюсті Паллади, біла пляма у формі петлі з шибениці на грудях чорного кота тощо.

1932-го оповідання екранізували. Фільм "Вбивства на вулиці Морг" має мало спільного з оригінальним сюжетом По. Божевільний вчений, у якого є орангутан, живе на вулиці Морг. Науковець викрадає молодих жінок. Ставить над ними нелюдські досліди, метою яких є схрещування людини з мавпою. У справу втручається студент-медик П'єр Дюпен. Картина мала великий успіх. Її сюжет використали при створенні фільму "Кінг-Конг" 1933 року.

Письменник Едґар Алан По прославився завдяки страшним оповіданням. Більшість його прозаїчних творів спрямовані на наперед розрахований ефект. Обирає такі сюжети, як замуровування живцем чи передчасне поховання. Це були його власні страхи.

Зараз ви читаєте новину «Вийшов перший детектив в історії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 102
Голосування Який найцікавіший музичний альбом українських виконавців початку 2021 року?
  • Святослав Вакарчук - "Оранжерея"
  • Джамала - "Ми"
  • Kalush - Hotin
  • Dakh Daughters - Make Up
  • Курган - "Квантовий Суржик"
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути