Ексклюзиви
Четвер, 22 березня 2007 16:42

Останні події породили нову ситуацію

Останнім часом засоби масової інформації та політикум приділяють неабияку увагу домовленостям президента з антикризовою коаліцією. Кажуть, ці кроки — вимушені. А на появу в уряді Анатолія Кінаха реагують як на чергову політичну зраду. Такі думки сформовані подіями, що відбулися кілька тижнів тому, —  об"єднання опозиції та проголошення планів щодо можливих дострокових виборів. Проте на ситуацію можна подивитися й з іншої точки зору.

Не секрет, що глава держави довго міркував над тим, який сценарій розвитку подій для нього пріорітетніший — кризовий чи еволюційний. З одного боку, Віктора Ющенка влаштовувало те, що "Наша Україна" й БЮТ почали об"єднуватися: це консолідує політичні сили, які підтримують президента. З іншого боку, Ющенкові невигідний так званий кризовий сценарій: на дострокових виборах його "Наша Україна" отримала б сумнівний результат. Тому президентові надзвичайно важливим було перехопити ініціативу й спробувати спрямувати розвиток подій в потрібне русло. Так, щоб це сприяло отриманню додаткових важелів впливу на парламент, можливості впливати на політику уряду, а головне — можливості створення нової парламентської коаліції в майбутньому.

Конституційна більшість може виникнути лише зі зміною складу коаліції

Саме останні події породили нову ситуацію. З призначенням Анатолія Кінаха міністром економіки й Арсенія Яценюка главою МЗС маємо нові правила гри в стосунках між президентом та коаліцією, а також між нею та опозицією. Частину опозиційних сил залучено до виконавчої влади. Менш імовірним стає кризовий сценарій, хоча активні дії опозиції не виключені. Водночас є реальна можливість для наступного діалогу між президентом, коаліцією та опозицією щодо законодавчої та виконавчої політики. Справжнім вотумом довіри коаліції президентові є призначення Арсенія Яценюка — він завжди був лібералом прозахідного типу і представляє найближче оточення Ющенка.

Після змін в уряді можна очікувати й змін у складі та ідеології коаліції. Туди можуть прийти політики нового ліберального напряму, нові бізнесові кола. Можна припустити, що за місяць-два ми матимемо оновлений уряд, який буде урядом політичного компромісу, а не антикризової політики. Цілком можливо, що найближчим часом буде змінено назву коаліції на більш помірковану, і це відображатиме нові правила гри. Зрозуміло, що сьогодні такі тенденції не є сталими, бо існує серйозний супротив. Насамперед із боку тих сил, які мають контрольний пакет у БЮТі та Народному союзі "Наша Україна". Очевидно, що між верхівками цих політичних сил відбулися певні домовленості щодо майбутнього, і вони зацікавлені у форсуванні кризового варіанту розвитку подій.

Водночас навряд чи найближчим часом у парламенті створять конституційну більшість. Бо це питання не простого перетоку депутатів, а якісної зміни в конфігурації Верховної Ради. Механічний ресурс для поповнення коаліції завершується на рівні 260–270 депутатів. А цифра 300 може бути лише в результаті нового коаліційного формату. Тобто, йдеться про зміну складу коаліції, залучення до неї не окремих депутатів, а партій.

Зараз ви читаєте новину «Останні події породили нову ситуацію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 2939
Голосування Як ставитеся до заміни паперових 1, 2, 5, 10 гривень на металеві?
  • Позитивно. Це світова практика
  • Негативно. Монети незручно носити
  • Потрібно йти до безготівкового розрахунку
  • Байдуже. За ці гроші зараз нічого не купиш
  • Це не першочергова проблема. Схоже на імітацію змін в країні
Переглянути