пʼятниця, 18 листопада 2016 14:00

$300 млн на місяць: експерт назвав заробітки на чорному ринку валюти

$300 млн на місяць: експерт назвав заробітки на чорному ринку валюти
ДС

Тільки чверть валютної готівки проходить через офіційні обмінники. Решта обертається на чорному ринку. Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ.

Який обсяг чорного ринку валюти в Україні?

– Коли не було адміністративних обмежень щодо купівлі валюти, 2% пенсійного збору - 90% ринку перебувало в офіційному полі. Зараз ситуація протилежна. 400-500 мільйонів доларів проходить через офіційний сегмент і 1,5 мільярдів доларів обертається на чорному ринку.

Хто його контролює?

- Це величезна розгалужена система. Є кілька десятків фінансових центрів, які впливають на чорний ринок. Це зв'язка банків і їхніх клієнтів, які купують долари під фіктивні зовнішньо-економічні контракти, фіктивні підприємства і безпосередньо "міняйли". Є прикриття на рівні чиновників. Заробляють 20-30% від усього обігу валюти. За місяць виходить близько 300 мільйонів доларів.

Яка роль Нацбанку у формуванні тіньового валютного ринку?

- Регулятору вигідно мати невеликий офіційний ринок, на якому він зарегулював усі операції. Завдяки цьому звітує про ефективність своєї роботи. За офіційною статистикою, українці продають доларів більше, ніж купують. Однак це криве дзеркало. Насправді ситуація протилежна. Валюту купують на тіньовому ринку, де немає обмежень. Продають через банк. Коли НБУ питають, чому різниця курсу на чорному і офіційному ринках сягає 1,5 гривні - регулятор розводить руками. Мовляв, це не наша компетенція, а правоохоронних органів. Якщо Верховна Рада скасує пенсійний збір при обміні валют, офіційний ринок збільшиться до декількох мільярдів доларів.

Хто користується чорним ринком?

- По-перше, бізнес - малий і середній. Бо близько половини економіки в тіні. Також населення. Сюди ж звертаються імпортери, бо не можуть офіційно купити потрібні обсяги валюти.

Нацбанк заявляє, що відповідає тільки за офіційний курс. Зі спекулянтами ніхто не бореться.

- Валютний ринок і вивіз сміття - це ті напрямки, де досі можна заробити великі гроші. Щоб боротися з тіньовим валютним ринком, треба повернути кримінальну відповідальність за незаконні валютні операції. У нас ця стаття декриміналізована. Загрожує лише штраф. Кримінальні справи можуть порушувати за незаконну підприємницьку діяльність або несплату податків, тобто збору до Пенсійного фонду. Довести це складно.

Які наслідки для економіки від збільшення тіньового ринку валюти?

- Чим вищий рівень тіньової економіки, тим нижчий інвестиційний рейтинг країни. Інвестор не прийде туди, де офіційно важко купити валюту. Держава втрачає важелі контролю за економічними і фінансовими процесами. Зараз не контролює 70% валютного ринку. Якщо держава не контролює валютний ринок, то і курс національної валюти теж. Не забезпечує фінансову стабільність. Врешті, перехід операцій у тінь - це втрата бюджетних надходжень.

Зараз ви читаєте новину «$300 млн на місяць: експерт назвав заробітки на чорному ринку валюти». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути